Gänget från Kungsbacka släpper den största patchen sedan release för ANIWARS “Call Of The Void”

98 prenumeranter kan inte ha fel. Prenumerera du också!
Din e-postadress hanteras konfidentiellt och endast för att skicka ut nyheter en gång per vecka!

Breaker Interactive, skaparna av det utmanande, turbaserade strategispelet ANIWARS “Call Of The Void”, släppte i dagarna patch 0.2.0, eller “Meta Progression Patch” som de också kallar den. 

Arbetet med den här patchen har varit enormt då den ger tillgång till alla vitala system för att göra ANIWARS till en sk. Rougelite, och inte bara en Rougelike. 

Lägg där till en helt ny commander – HYDRA, som inte bara går att möta som en boss i sista striden, men som efter att man vunnit mot Hellhound också blir en spelbar karaktär. 

HYDRA tillhör fraktionen “PUNKZ” och har gift som specialitet. Det betyder att hon förgiftar sina motståndare med giftmoln, och andra underliga, för att inte tala om sjuka, uppfinningar för att bryta ner motståndarnas styrkor över tid. 

Förutom detta så har patch 0.2.0 även:

  • 106 NEW items 
  • 79 Achievements
  • Balansförändringar
  • Ny musik
  • Fokus på respons och en massa “quality of life” 

Som om inte allt detta var nog så är kanske den största nyheten ändå är införandet av systemet: “Coin Flip”

ANIWARS har fått ett mycket positivt mottagande sedan det först släpptes med hela 95% positive på Steam. Trots detta mottagande så har flera påpekat, speciellt nya spelare som kanske inte är lika vana vid turbaserade strategispel, att spelet har varit svårt och oförlåtande. Därför tog Breaker Interactive till sig av detta och utformade ett system som gör att spelare som lider förluster, speciellt tidigt i spelet, har en chans att rädda sina enheter, och att få tillbaka dem med alla items som de hade under ”dödsögonblicket”. Lägg därtill att det nya systemet också medför lite extra spänning i dödsögonblicket av en enhet.

Coin-Flip fungerar så här: när en enhet dör så flippas en krona. Den första gången som kronan flippas så är det 100% chans att enheten räddas. När en enhet blivit “räddad” så kan du som spelare gå in i en rekryterings-shop och köpa tillbaka enheten. Den första enheten som du köper tillbaka är billigare, men kostnaden för enheterna som du köper tillbaka ökar exponentiellt, vilket till slut kommer göra det svårt och dyrt att få tillbaka räddade enheter. Samma sak gäller med resultatet av coin flip, efter den första garanterade räddningen så går chansen att rädda en enhet ner till 50/50, precis som en coin flip ska vara. 

Införandet av allt detta nya innehåll har nu också gjort att Breaker Interactive kan arbeta hårdare med att marknadsföra ANIWARS.
Flera nya videos om spelet, det nya innehållet, den nya commandern etc. har publicerats på deras Youtubekanal:

Alla nyheter om spelet, kommande uppdateringar, roadmaps etc. finns tillgängligt på deras Steam-page, där ni såklart kan köpa spelet:
https://store.steampowered.com/app/2269540/ANIWARS_Call_of_the_Void/