Spela Super Bomberman Collection

99 prenumeranter kan inte ha fel. Prenumerera du också!
Din e-postadress hanteras konfidentiellt och endast för att skicka ut nyheter en gång per vecka!

Det finns vissa spelserier som inte bara är spel, utan tidsmaskiner. Så fort man hör ljudet av en bomb som tickar ner till explosion är man tillbaka i ett pojkrum med tjock-TV, trassliga handkontroller och kompisar som skriker åt varandra över vem som fegade ur först. För mig är Bomberman exakt det. Och nu händer det igen.

I dag släpps SUPER BOMBERMAN COLLECTION digitalt till PlayStation 5, Xbox Series X|S, Switch, Switch 2 och PC via Steam, och senare – den 28 augusti – kommer en fysisk utgåva för oss som fortfarande gillar att faktiskt hålla ett fodral i handen. Samlingen dök först upp under en Nintendo Direct och jag ska erkänna att jag fick samma barnsliga leende som när man hyrde spel över helgen på 90-talet.

Det här är inte någon halvhjärtad “best of”, utan i princip hela den klassiska Super Bomberman-eran i ett paket. Vi snackar alla fem Super Bomberman-spelen från 1993 till 1997, inklusive titlar som tidigare bara släpptes i Japan, plus originalet från 1985 och Bomberman II från 1991. Det är med andra ord en rak linje genom seriens historia – från enkel labyrintaction till fullskaligt kaos i soffan med fyra spelare som hatar varandra i tio minuter och sedan beställer pizza ihop.

Konami har dessutom varit smarta nog att lägga till moderna bekvämligheter. “Save/Load Anytime” och rewind-funktion känns nästan som fusk, men samtidigt… vi är inte tretton längre och har inte hela sommarlov på oss. Att kunna spola tillbaka efter en klantig självsprängning lär rädda både tid och blodtryck.

Spelen i sig är rena nostalgibomber. Första Super Bomberman på SNES var där allt satte sig – rutnätsbanor, power-ups, Battle Mode som sabbade vänskaper. Super Bomberman 2 finslipade kontrollen och är fortfarande, enligt mig, en av de bästa lokala multiplayerupplevelserna som finns. Trean experimenterade med unika förmågor, fyran slängde in märkliga riddjur som fiskar och flygande sköldpaddor, och femman – som länge var Japan-exklusiv – bjöd på mer icke-linjära upplägg och alternativa slut. Det är kul att se att de äntligen fått en officiell engelskspråkig version här.

Och så har vi de riktigt gamla rötterna. Bomberman från 1985 är nästan brutalt enkel i dag, men samtidigt fascinerande att spela – som att öppna ett museum där allt fortfarande fungerar. Bomberman II introducerade multiplayern som senare skulle bli seriens själ. Utan det hade vi aldrig fått de där sena kvällarna när någon alltid råkade blockera in sig själv med en bomb och alla skrattade så man tappade andan.

Utöver själva spelen har samlingen fått lite extra kärlek. Ett “BOMB Radio”-läge med musik från originalspelen är precis den sortens nördiga detalj jag uppskattar mer än jag borde, och ett galleri med runt 200 illustrationer lär vara guld för fans som vill grotta ner sig i designhistorik. Dessutom finns ett Boss Rush-läge med time attack – perfekt för den som vill bevisa att reflexerna från 16-bitstiden faktiskt inte är helt borta.

Switch 2-versionen får även stöd för GameShare, så man kan dela spelet lokalt med kompisar som inte äger det själva. Det känns nästan skräddarsytt för Bomberman, som alltid varit som bäst när folk sitter tätt ihop i samma rum och skriker “DET VAR INTE MENINGEN!” när någon råkar spränga alla.

Personligen älskar jag när förlag gör sådana här samlingar rätt. Inte som en lat ROM-dump, utan som en liten kärleksförklaring till en era. Bomberman var ett av de där spelen som bevisade att multiplayer inte behövde vara komplicerat – fyra gubbar, några bomber och total panik räckte långt.

Så ja, jag kommer absolut att plocka upp det här. Vissa spel spelar man för att imponera på grafikkortet. Bomberman spelar man för att återuppleva hur det kändes när spel bara handlade om att ha kul. Och ibland är det exakt det man behöver.

Här hittar du mer information:

Officiell sida för Super Bomberman Collection