Guldbaggenomineringarna för filmåret 2020

Please follow and like us:
Pin Share

Vid en pressträff idag presenterade Filminstitutet Guldbaggenomineringarna för filmåret 2020:

Bästa film

Charter; Greta; Orca; Scheme Birds; Spring Uje Spring

Bästa regi

Maria Bäck (Psykos i Stockholm); Nathan Grossman (Greta); Amanda Kernell (Charter); Henrik Schyffert (Spring Uje Spring)

Bästa kvinnliga huvudroll

Ane Dahl Torp (Alice, Charter); Irma von Platen (Inland); Josefin Neldén (Mamman, Psykos i Stockholm); Josefine Stofkoper (Dottern, Psykos i Stockholm)

Bästa manliga huvudroll

Uje Brandelius (Uje, Spring Uje spring); Adel Darwish (Monir, Ghabe); Rolf Lassgård (Marianne, Min pappa Marianne); Johan Rheborg (Claes, Orca)

Bästa kvinnliga biroll

Lena Endre (Eva, Min pappa Marianne); Marie Göranzon (Margit Vanheden, Se upp för Jönssonligan); Eva Melander (Lena, Inland); Marianne Mörck (Lena-Sleva, Nelly Rapp – Monsteragent)

Bästa manliga biroll

Ahmed Fadel (Farid, Ghabe); Sverrir Gudnason (Mattias, Charter); Erik Johansson (John, Orca); Ville Virtanen (Johannus, Den längsta dagen)

Bästa manus

Josephine Bornebusch och Gunnar A.K. Järvstad (Orca): Uje Brandelius (Spring Uje spring); Maria Bäck (Psykos i Stockholm); Amanda Kernell (Charter)

Bästa klippning

Fredrik Morheden (Breaking Surface); Adi Omanovic (Spring Uje Spring); Sarah Patient Nicastro (Orca)

Bästa foto

Mathias Døcker och Jonathan Elsborg (Samtidigt på jorden); Sophia Olsson (Charter); Frida Wendel (Spring Uje spring)

Bästa ljud/ljuddesign

Jens Johansson (The Average Color of the Universe); Fredrik Jonsäter (Se upp för Jönssonligan); Fredrik Lantz (Andra sidan)

Bästa originalmusik

Lars Greve (Psykos i Stockholm); Uno Helmersson (Nelly Rapp – Monsteragent); Ola Kvernberg (Only the Devil Lives Without Hope)
 

Bästa visuella effekter

Chimney VFX (Se upp för Jönssonligan); Oskar Mellander, Petter Bergmar, Håkan Ossiann, Anders Nyman och Per Nyman (Andra sidan); Jelmen Palsterman och Tony Kock (Breaking Surface)
 

Bästa kostym

Kicki Ilander (Nelly Rapp – Monsteragent); Daniela Krestelica (Andra sidan); Cilla Rörby (Se upp för Jönssonligan)

Bästa scenografi

Sabine Hviid (Charter); Linda Janson Se upp för Jönssonligan; Christian Olander (Nelly Rapp – Monsteragent)
 

Bästa mask/smink

Hanna Holm Löfgren, Eva von Bahr och Love Larson (Nelly Rapp – Monsteragent); Sara Klänge (Se upp för Jönssonligan); Daniela Krestelica (Andra sidan)

Bästa kortfilm

Du gamla, du fria; Index; A Legacy of Horses

Bästa dokumentärfilm

Greta; Idomeni; Scheme Birds

Bästa utländska film

Babyteeth; Till min dotter; Mank

///

Charter är den film som har fått felst nomineringar. Det ska bli intressant att se om den även kommer att bli den film som tar hem flest priser.

Please follow and like us:
Pin Share
Om Jill Johansson 275 artiklar
Utbildad översättare (engelska/japanska) och passionerad författare (engelska/svenska).